Kära dagbok…

Start på söndagen för min del.
Skön söndag idag. Anna klev upp och gav katterna mat tidigt, men sen sov vi till klockan åtta, nästan. Och inte skulle vi iväg idag utan kunde ligga och dricka kaffe, läsa min bok på gång med mera ända till tio. Tyvärr behövde det städas och det var inget att vänta på utan bara sätta igång med när jag hade tömt kattpottorna och Anna hade fixat frukost åt oss. Fast först ringde jag Slottsherrn och Slottsfrun för att höra om fordonstitten igår. Titten blev ett inköp och idag skulle eventuellt fler affärer göras, men då skulle fordon säljas. Spännande! Jag dammsög hela lägenheten utom Pojkrummet och torkade av i badrummet. Anna plockade bort våra påsksaker – det var mer än en kunde föreställa sig.
Slottsherrn hade meddelat oss att det var kallt idag. Soligt var det ändå och vi tyckte inte att vi kunde sitta inne hela den här lediga dagen. Vi tog på oss tröjor och promenerade bort till Uppsala antik och vintage på Hjalmar Brantingsgatan. Där var det möblerea idag och det fanns bland annat ett fint bord… Men vi tittade bara och pratade en stund med affärsinnehavaren innan vi traskade tillbaka till Kvarnen. Vi slank in på Korgtassen för att kompletteringshandla till söndagsmiddagen. Det blev hela två kassar, eftersom lite annat slank med också.
Hemma blev det inget mer födelsedagsfirande, men det fanns tårta kvar. Det blev en riktig go-fika på eftermiddagen. Biografmaskinisten skulle eventuellt ha kommit, fast jag gissade att han var trött och behövde ta det lugnt på sin lediga dag – han har jobbat mycket nu i april.
Jag gjorde en deal med Anna som gick ut på att jag släpade upp påsksakerna på vinden medan hon lagade maten. Det var nog en klok deal, för Anna är bättre på matlagning än jag. Det är därför det blir restaurangbesök så ofta när det är min tur att fixa käk. Vi åt lax som Anna lagat till i ugnen och till det potatisklyftor, grönsaker och Annas egna tomatsmör. Mycket gott!
Jorå, katterna lever och mår bra, men de är nog lite tagna av värmen som plötsligt kom. Mini sover mest, antingen på balkongen eller i min skrivbordsstol. Lucifer slänger ut sig nånstans, ibland på balkonggolvet, ibland i vardagsrummet. Citrus är den som är piggast och i eftermiddags låg hon på en kudde hos Anna i fåtöljen. Men den lilla slocknade efter ett tag och var så himla söt att en ville äta upp henni, nästan.
Veckan och söndagen avslutar jag med en rejäl godispåse och en och en halv timme Vera på TV. I morgon är det dags att jobba igen. En dag. På sista april ska jag visserligen också jobba, men hemifrån och bara sex timmar. Sen är det ytterligare en ledig dag. Det är… gott!

Nej, jag fick ju inget lördagsgodis igår!
∼ ♦ ∼
Livet är kort.
Det lät som en skön söndag. Solen sken här också, men svalt om man hamnade i skuggan…
Men du, jag måste få gratulera i efterskott, KRAM PÅ DIG !
GillaGilla
Det var skönt att ta det lugnt efter två dagars födelsedagsfirande 😛 En får ju tänka på att jag har blivit äldre.
Helgen här var kanonfin. Jag fick nästan lite bondbränna i lördags. 😛
TACK vännen och kram tebax! ❤
GillaGillad av 1 person
Oj, har ett fall för Vera börjat igen! Det har jag alldeles missat.
GillaGilla
Jodå! Fyra delar totalt om 1,5 timme/gång på söndagar. Men finns på Play om du missade igår!
GillaGilla