Ett inlägg om ett vin.

Ur vinskåpet grävde jag fram detta prisvärda vin.
Tända ljus och ett gott rött vin tycker jag är bästa sätten att få upp värmen. Ur vinskåpet grävde jag fram en flaska Ripresa Montepulciano d´Abruzzo 2011. Systembolaget säljer inte årgången längre, men 2017 finns på hyllorna till priset av 99 kronor.
Vi tog var sitt glas i lördags kväll och lika mycket igår på söndagskvällen. Igår intog vi även goda ostar och Annas goda fröknäcke till. Ostarna var riktigt kraftfulla och smakrika. Systembolaget rekommenderar annars lamm eller nöt till detta ekologiska, medelfylliga vin gjort på druvan montepulciano. Denna blå druva som trivs bäst i sydöstra Italien. Det som är speciellt med druvan är att den har en lång mognadsprocess. Skördas den för tidigt blir vinerna grönaktiga och mognar inte fullt ut. Vinflaskan jag öppnade innehöll ett mycket moget vin.
Så här kan en läsa på Systembolagets webbplats om vinets smak och doft:
”Mycket fruktig smak med inslag av mörka körsbär, salvia, blåbär, skogshallon och viol. […] Mycket fruktig doft med inslag av mörka körsbär, salvia, skogshallon, blåbär och viol.
Det här vinet var både lätt och smakrikt. Till de salta ostarna och det nötiga fröknäcket passade det utmärkt. Det var emellertid en stor skillnad på smaken när vinet serverades svalt (i lördags) och ljummet (i söndags). Jag föredrar ljummet, för då känner jag att såväl smak som doft lyfts fram. Framför allt violsmaken noterade jag samt den av mörka bär.
Toffelomdömet blir det högsta för detta mycket prisvärda vin. Men servera det ljummet!!!
Livet är kort.