Ett inlägg om en bok.
Det finns faktiskt fortfarande böcker kvar att läsa som jag fick av vännen Agneta våren 2015! Jag försöker blanda upp min läsning lite, det är enda skälet. I veckan valde jag ut Ruth Rendells bok Till vägs ände för att läsa en hederlig brittisk deckare med kommissarie Wexford i centrum. Boken kom ut 2005, men efter att ha slagit ihop pärmarna känns den fortfarande aktuell. Tack, Agneta!
Två unga flickor hittas mördade. Båda har de mycket pengar på sig. En av dem är dessutom gravid. Kommissarie Wexford får fallet på sitt bord och det enda han har att gå på är ett vittne som sett en mystisk man i luvatröja. Samtidigt är även en av kommissariens döttrar gravid. Men liksom ett av de unga mordoffren agerar hon surrogatmamma. En märklig historia rullas upp – och blandas ut med en kärlekshistoria mellan två av poliserna i Wexfords grupp.
Den här boken har över tio år på nacken, men ändå känns den aktuell. Vissa deckare blir fort dammiga – denna hör alltså inte till den kategorin. Samtidigt som läsaren får följa polisernas arbete mot en lösning av fallet kämpar Wexford med motstridiga känslor inför dotterns graviditet. Lagom spännande och lagom med intriger.
Toffelomdömet blir högt.
Livet är kort.
Böckerna kunde verkligen inte ha fått ett bättre hem :-)!
GillaGilla
Vad du är gullig! 🙂 Det är inte så många kvar nu, mest Elizabeth George, som skriver väldigt tjocka och svårforslade böcker (jag har ju alltid en bok med mig i jobbväskan), Henning Mankell och Håkan Nesser. 😛
GillaGilla